ΦΙΛΙΚΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ…

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μακάμπι με 100-96 στην πρώτη μέρα του τουρνουά «Αλεξάντερ Γκομέλσλι» στη Μόσχα. Οι «πράσινοι» έδειχναν να ελέγχουν το ματς, προηγήθηκαν μέχρι και με 15 πόντους στην τέταρτη περίοδο (73-58), αλλά η Μακάμπι στο φινάλε με τον Μπατίστα να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση.

Εκεί, ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος και με το καλάθι του Σπανούλη πήρε τη νίκη με 100-96, αφού ο Αρόγιο προσπαθούσε αλλά ήταν πολύ μόνος επιθετικά, ενώ έκανε και το λάθος στην τελευταία επίθεση με το σκορ 98-96 για το «τριφύλλι». Καλύτεροι για τους «πρασίνους» ήταν ο Σπανούλης με 19 πόντους, ο Διαμαντίδης με 16 και ο Περπέρογλου με 16. Από τη Μακάμπι, ο Αρόγιο είχε 21 , ο Φίσερ 20 και ο Μπατίστα 19.